Lataa alkuperäinen kuva ▼

Into Kustannus Helsingin kirjamessuilla

Ohjelma facebookissa.

TORSTAI 25.10.

11.00 Dj Tomi Huttunen: Pietari on Rock, Musiikkimessut
11.45 Dj Stalingrad: Eksodus – hc-punkkia Venäjältä, haastattelijana Antti Rautiainen, Planeetan suurin ja viilein -pamfletin kirjoittaja ja Eksodus-kirjan kääntäjä, Musiikkimessut
12.30 Luke Harding: Mafiavaltio, Musiikkimessut
13.00-14.00 Novaja Gazeta debate on Pussy Riot and Freedom of Expression in Russia: Luke Harding, DJ Stalingrad, Antti Rautiainen & journalist Oksana Tšelyševa, Musiikkimessut
13:30 Heikki ja Elli-Alina Hiilamo: Kirjeitä tyttärelleni, Katri Vala
15:00 Jari Tamminen: Häiriköt, Eino Leino

Rosebudin osastolla (6b99)

14.00 Luke Harding: Mafiavaltio
14.20 Heikki & Elli-Alina Hiilamo: Isän kirjeitä tyttärelle
14.40 Mervi Leppäkorpi: Asiaton oleskelu kielletty & Reilumman kaupan jäljillä
15.00 Pekka Peltola: Afrikassa
15.20 Ulla Pyyvaara & Arto Timonen: Katu – Asunnottomat kertovat
15.40 Jari Tamminen: Häiriköt

18:00–18:45 Luke Harding: Mafiavaltio, Gaudeamus Kirja&Kahvi, Vuorikatu 7, Helsinki

PERJANTAI 26.10.

13:00 Pirjo Aaltonen, Sanni Seppo: Anna Ahmatova Fontankan talossa, Takauma
13:30 Tomi Huttunen: Pietari on rock, Musiikkimessut
16:00 Scifipaneelissa Yöpartio, Mars-kirjat ja Fraktaaliruhtinas: Saara Henriksson haastattelee Yöpartion kääntäjä Arto Konttista. Vesa Sisättö keskustelee Mars-kirjoista ja Fraktaaliruhtinaasta Hannu Rajaniemen kanssa, Louhi
16:30 Timo Kalevi Forss, Martti Lintunen ja Tommi Tukiainen: Napakirja, Eino Leino
17:30 Suvi Hurmelinna & Stan Ström: Kipukynnys, Takauma
18:00 Tiia ja Petja Aarnipuu: Kondomikirja, Kirjakahvila

Rosebudin osastolla (6b99)

14.00 Sirpa Puhakka: Perin suomalainen jytky
14.20 Emma Kari & Kukka Ranta: Kalavale
14.40 Olli Tammilehto: Kylmä suihku
15.00 Arto Konttinen: Yöpartio
15.20 Saara Henriksson: Linnunpaino
15.40 Tiia Aarnipuu: Kondomikirja
16.00 Juha Honkonen & Jussi Lankinen: Huonoja uutisia

Iltamessu Mascotissa klo 20–03, 4. linja 3, Kallio. Vapaa pääsy.


LAUANTAI 27.10.

12:30 Paul Verhoeven: Jeesus Nasaretilainen, Aleksis Kivi
13:30 Heikki Patomäki: Eurokriisin anatomia, Aino
13:30 Matti Ylönen: Mahti kukkarossa, Aino
13:30 Marissa Varmavuori: Occupy!, Aino
15:00 Teemu Mäki, Tuomas Rantanen, Kaarin Taipale: Guggenheimin varjossa, Eino Leino
15:30 Dan Koivulaakso: Äärioikeisto Suomessa, Aino
15:30 Luke Harding: Mafiavaltio, Mika Waltari
15:30 Heikki Patomäki ja Hanna Nikkanen, Kirjakahvila
16:30 Le Monde Diplomatique: Esko Seppänen ja Hanna Nikkanen, Kirjakahvila

Rosebudin osastolla (6b99)
12.00 Johanna Perkiö & Kaisu Suopanki: Perustulon aika
12.20 Heikki Patomäki: Eurokriisin anatomia & Matti Ylönen: Mahti kukkarossa
12.40 Hanna Nikkanen: Verkko ja vapaus
13.00 Dan Koivulaakso: Äärioikeisto Suomessa
13.20 Kaarin Taipale: Kaupunkeja myytävänä & Guggenheimin varjossa
13.30 Paul Verhoeven: Jeesus Nasaretilainen
14.00 Luke Harding: Mafiavaltio
16.00 Luke Harding

15.30 Paul Verhoeven, Akateemisen kirjakaupan osasto
22.00 Paul Verhoeven ja Robocop elokuvan erikoisnäytös Bio Rexissä

SUNNUNTAI 28.10.

13.30 Esko Seppänen & Iiro Viinanen, Aino
14.30 Mikael Brunila, Karin Creutz, Christian Nococel: Europa, populismen och främlingsfientligheten, Edith Södergran
15.00 Li Andersson: Europa, Populismen och kvinnohatet, Edith Södergran

Rosebudin osastolla (6b99)
11.30 Maia Raitanen: Sano Muikku! Suomen viehättävin kalakirja
11.45 Eevi Kaasinen: Liikkeen harmonia
12.00 Tamas Matekovits: Budapest metro (Like)
12.20 Päivi Uljas: Hyvinvointivaltion läpimurto
12.40 Mika Helander: Palkka työstä (TSL)
13.30 Kati Pietarinen: Sijoiltaan menneet (Siemenpuu)
13.50 Pekka Borg: Polkuja metsään
14.10 Esko Seppänen: Emumunaus
14.30 Joni Krekola: Maailma kylässä 1962 – Helsingin nuorisofestivaali (Like)

Jaa tämä: